Loading...
вул. Нежданової 32, Одеса, Одеська область, Україна
Консультація (Пн-Пт): 8:00 - 11:00
+380 (67) 790 44 86

Методи

Кольпоскопія та Біопсія

Кольпоскопія – це сучасний метод огляду піхви та шийки матки під мікроскопом і з додатковим освітленням. Процедура схожа на класичний гінекологічний огляд на кріслі, але завдяки кольпоскопії гінеколог може детальніше розглянути органи та навіть найменші зміни в них, які складно побачити людському оку.

У гінекології використовують 2 основних види кольпоскопії шийки матки:

  • Проста кольпоскопія.

    Огляд шийки матки здійснюється без додаткової обробки барвником. Дослідження допомагає встановити розміри й форму зовнішнього зіву, шийки матки, колір і особливості слизової оболонки, особливості судинного малюнка, зону «стику» - межа між плоским і циліндричним епітелієм.

  • Розширена кольпоскопія.

    Проводиться після обробки шийки матки спеціальним засобом (розчином оцтової кислоти або розчином Люголя). Дозволяє чітко діагностувати патологічні процеси вагінальної частини шийки матки, визначити ділянки для проведення біопсії. До розширеної кольпоскопії відноситься дослідження шийки матки через жовті й зелені фільтри, під ультрафіолетовими променями для виявлення чітких контурів кровоносних судин.

    Модифікований різновид розширеної кольпоскопії — хромокольпоскопія. При ній шийку матки фарбують різного роду барвниками. Відмінності в забарвленні шарів епітеліальної тканини допомагають уточнити зовнішні кордони патологічного процесу і його особливості.

Показання до кольпоскопії:

  • Діагностика осередків патологічних процесів на шийці матки, які можна виявити візуально;
  • Відхилення, які були виявлені під час проведення ПАП-тесту;
  • Позитивний результат аналізу на папіломатоз;
  • Виявлення патологічно змінених клітин в мазку;
  • Виявлення на ранніх етапах передракових станів і онкозахворювань;
  • Проведення лікування передракового стану шийки матки;
  • Моніторинг динаміки та ефективності проведеного лікування;
  • Обтяжений сімейний анамнез (онкологічні захворювання за жіночою лінією).

Протипоказання до кольпоскопії

  • Гострі запальні процеси шийки матки;
  • Менструація;
  • Алергія на препарати йоду і розчин оцтової кислоти.

Відеокольпоскоп дозволяє з високою точністю проводити діагностику стану слизової оболонки шийки матки. Завдяки 16-кратному збільшенню, апарат дозволяє виявити патологію на початкових стадіях її розвитку. Зображення в ході діагностики виводиться на монітор і може бути збережено на цифрових носіях в фото - та відеоформаті, що дозволяє лікарю в повній мірі оцінити картину патологіпатології та підібрати індивідуальне лікування.

Кольпоскопія при вагітності є абсолютно безпечною процедурою, яка дозволяє виявити деякі патології шийки матки (ерозії, запальні процеси та ін.) у майбутньої мами й вчасно призначити необхідне лікування. Виявлена при кольпоскопії уражена ділянка шийки матки підлягає подальшій біопсії.



Біопсія шийки матки – діагностична процедура, що полягає у вилученні зразка тканин для подальшого патогістологічного дослідження. Цей метод діагностики є максимально інформативним, що дає змогу виявити атипові клітини та їх вид, виявити передракові стани та онкологічні захворювання.

Гістологічний аналіз проводиться для з'ясування природи змін шийки матки на тканинному рівні, вивчення характеристик і видів цих змін, для встановлення діагнозу та підбору оптимальної схеми лікування, для відстеження ефективності проведених терапевтичних заходів.

Методи проведення біопсії шийки матки:

  1. Конізація шийки матки.

    Оперативне висічення тканини шийки матки, при якому біоптат має форму конуса. Конізація шийки матки зараз представлена 2 видами – лазерна та радіохвильова.

  2. Цервікальний кюретаж або зішкріб цервікального каналу.

    Процедура полягає в зішкрібі слизової цервікального каналу спеціальним інструментом – кюреткою.

  3. Радіохвильова біопсія шийки матки.

    Здійснюється радіохвильовою петлею, спеціальним інструментом, який підключений до радіохвильового апарату. В основі дії петлі лежить вплив на тканини радіохвилями, які дозволяють швидко та безболісно зрізати частину шийного епітелію, вапорізіруют частину клітин, залишаючи при цьому здорові тканини неушкодженими. На цей час, радіохвильова біопсія шийки матки вважається найбільш мало травматичним і щадним методом.

  4. Петельна електрохірургічна біопсія.

    Взяття біоптату проводиться найтоншою ниткою, виготовленою з металу, по якій проходить слабкий електричний струм.

При значному поширенні патологічного процесу на шийку матки, гінекологи можуть рекомендувати провести аспіраційну біопсію (пайпель-біопсія) ендометрію матки. Взяття біологічного матеріалу проводиться спеціальним вакуумним апаратом, електровідсмоктувачем, пайпелем (гнучкою трубкою, що висмоктує). Аспіраційна біопсія дозволяє отримати зразки слизової матки для проведення цитологічного, гістологічного або гістохімічного досліджень.

Процедуру проводять під місцевою анестезією в амбулаторних умовах або під в/в анестезією в стаціонарі 1-го дня залежно від тяжкості стану хворої та супутньої патології.

Навіть при відсутності симптомів і гарному самопочутті необхідний регулярний огляд, тому що деякі хвороби починаються безсимптомно. Всім жінкам від 20 років рекомендується відвідувати гінеколога мінімум 1 раз на рік з обов'язковим проведенням відеокольпоскопії й онкоцитологічного дослідження. Жінкам старше 40 років і жінкам з поганою спадковістю – 1 раз в 6 місяців.



Назад